Skip to main content

PROJEKTY WNĘTRZ KOMERCYJNYCH

PROJEKTY WNĘTRZ KOMERCYJNYCH

Projektowanie wnętrz komercyjnych na początku może się wydawać procesem identycznym jak w przypadku tworzenia wnętrz indywidualnych czy biurowych. Jednak jest to zupełnie inny proces, który wymaga od architekta i projektantów dbałości o znacznie większą liczbę norm i przepisów, których uwzględnienie jest istotne już na wstępnym etapie projektowania.

Czy to oznacza, że projekty te w znacznym stopniu odbiegają od siebie podejściem i wymagają całkowicie odmiennych technik projektowych? Otóż nie, gdyż pomimo różnic, o których opowiemy za chwilę, wnętrza komercyjne łączy kilka cech wspólnych z wcześniej wspomnianymi przykładami, a jest to m.in. indywidualne podejście do projektu. Projektując przestrzeń komercyjną architekt ma świadomość, iż stanowić ona będzie nieodzowny element reprezentujący daną firmę i jej wizerunek. Dlatego projektowanie obiektu powinno być spersonalizowane tak by jak najlepiej oddać charakter działalności firmy.

Głównymi różnicami cechującymi projekty wnętrz komercyjnych są przepisy, które wnętrza te muszą spełnić. Jest to szereg wymogów BHP i przepisów prawnych jak np. to, iż gotowy projekt powinien zawierać pozytywną opinię wydaną przez rzeczoznawcę do spraw pożarowych. Natomiast przed przystąpieniem do prac wykonawczych, projekty wnętrz komercyjnych muszą również być zatwierdzone przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych.

Należy o tym pamiętać, gdyż sam projekt graficzny danego wnętrza na nic się zda jeśli nie będzie on dostosowany do odpowiednich przepisów. Mając to na uwadze warto skorzystać z oferty doświadczonych biur architektonicznych i projektowych, które zadbają o to by projekt takiego wnętrza oprócz walorów wizualnych był także zgodny z przepisami.

Kiedy rozpocznie się aranżacja wnętrz komercyjnych, pierwszą myślą jest fakt, iż wymaga ona bardzo starannego przygotowania. Każde takie wnętrze potrzebuje indywidualnego podejścia projektowego. Kiedy myślimy o wnętrzu komercyjnym do głowy na pewno przychodzą nam m.in. wnętrza hoteli, restauracji, pubów, klinik czy też salonów fryzjerskich. To właśnie takie obiekty zaliczają się do tej grupy. Mając to na uwadze, dobry projekt wnętrza komercyjnego powinien przewidywać stworzenie przemyślanej przestrzeni, która nie tylko wzbudzi pozytywne emocje i przykuje naszą uwagę ale także będzie funkcjonalna. Taka przestrzeń powinna zachęcać do częstszych odwiedzin oraz przyciągać coraz to nowszych klientów. Dodatkowo niech będzie to także aranżacja, która stworzy przyjemną przestrzeń dla personelu, zachęcając do pracy w nowoczesnym i klimatycznym środowisku. Nie należy przy tym zapominać o tym, iż będzie to także wnętrze które zagwarantuje spełnienie odpowiednich wymogów BHP jak i prawa.

Co tak właściwie zawiera projekt wnętrza komercyjnego? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to złożony proces, który w głównej mierze pokrywa się z działaniami towarzyszącymi projektowaniu wnętrz indywidualnych. Decydując się na zlecenie projektu wnętrza komercyjnego do biura projektowego, możemy liczyć na kompleksowe podejście do zleconego przez nas zadania. Jednak jak to wygląda krok po kroku?

Przede wszystkim zanim zacznie praca nad projektem, architekt musi dokładnie zapoznać się z oczekiwaniami klienta. Rozmowa jest bardzo ważnym krokiem, gdyż daje podgląd na główne oczekiwania związane z projektem oraz pozwala nieco bliżej poznać historię danej firmy, która zleca projekt. Dzięki temu będzie on zostać spersonalizowany oddając przy tym jej ducha w jak najlepszy i unikalny sposób.

Kolejnym etapem jest praca nad koncepcją, czyli moment w którym pomysły bazujące na wnioskach wysuniętych przez architekta oraz jego inwencji twórczej, przeradzają się za sprawą programów w wirtualny model, pozwalający na dokładne zwizualizowanie i przedstawienie pomysłu inwestorowi.

Kiedy koncepcja zostanie omówiona i zaakceptowana, rozpoczyna się praca nad ostatecznym wyglądem danego wnętrza oraz sporządzenie dokumentacji będącej finałowym krokiem, który pozwoli na zrealizowanie projektu z pomocą ekipy budowlanej i remontowej. Dokumentacja sprawia, że będzie można także zlecić wykonanie spersonalizowanych dodatków jak i mebli.

Dodatkowo możemy liczyć na wsparcie podczas prac remontowych, a kiedy te dobiegają ku końcowi, otrzymujemy wnętrze o niepowtarzalnym wyglądzie i designie, które będzie spójne z charakterystyką danego miejsca.

?>