Skip to main content

PROJEKTY WNĘTRZ BIUROWYCH

PROJEKTY WNĘTRZ BIUROWYCH

Projektowanie wnętrz biurowych wymaga od projektantów spełnienia dużo większej ilości kryteriów w porównaniu ze standardowym projektem wnętrza mieszkalnego. Na czym polega projektowanie wnętrz biurowych i co zawiera taki projekt? To jedne z głównych pytań, na które znajdziecie Państwo odpowiedź po zapoznaniu się z poniższym materiałem.

Projektowanie wnętrz biurowych powinno zaczynać się zawsze od konsultacji z inwestorem. To pozwoli na uzyskanie jak największej ilości danych, potrzebnych do późniejszych prac projektowych. W tym kroku kluczowe jest aby przedstawić projektantowi własne oczekiwania oraz inspiracje, które pozwolą przełożyć zebrane wcześniej informacje na realizację koncepcji, a także wstępne przygotowanie budżetu potrzebnego do realizacji projektu.

Dzięki przeprowadzeniu rozmowy z projektantem w powyższy sposób możemy mieć pewność, że nasze główne oczekiwania zostaną uwzględnione na etapie prac nad projektem koncepcyjnym. To właśnie teraz architekci wraz z projektantami mogą przystąpić do dokładnego pomiaru powierzchni przeznaczonej pod projekt, dzięki którym będą w stanie przenieść dane z kartki papieru na wirtualny model 3D w specjalistycznym programie. Jest to dość złożony proces, który wymaga odpowiedniej ilości czasu, ale jednocześnie umożliwia określenie kierunku w jakim powinien rozwijać się projekt wykonawczy.

  

Aranżacja wnętrz biurowych

  

Kiedy koncepcja spełnia nasze główne oczekiwania przychodzi czas na aranżację projektu. Etap ten obejmuje ostateczne dobieranie kolorów ścian i materiałów wykończeniowych, które na nich się znajdą. Na tym etapie ma miejsce wybór podłóg, mebli a także dodatków, które sprawią, że całe wnętrze nabierze charakteru i finalnego wyglądu zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Wszystkie ewentualne zmiany mogą być  na bieżąco wprowadzane do programów, w których zespół projektantów wykonuje wizualizacje, co umożliwia obejrzenie projektowanej przestrzeni zanim zostanie zrealizowana. To pozwala przeanalizować różne warianty kolorystyczne oraz odpowiednio rozplanować wnętrze biura.  

 

Aranżacja wnętrz biurowych to jednak nie tylko plan funkcjonalny danej przestrzeni, meble zaprojektowane na wymiar oraz spersonalizowane dodatki. Na całość projektu składa się także wiele innych czynników a oto kilka najważniejszych, na które warto zwrócić uwagę:

 

1. Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie przestrzeni biurowej ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale przede wszystkim na samopoczucie pracowników. W dobrze zaprojektowanym wnętrzu biurowym powinno być dostępne jak najwięcej naturalnego światła, co korzystnie wpłynie na produktywność i atmosferę w całym zespole. Kiedy dostęp do światła naturalnego jest ograniczony bryłą budynku warto zdecydować się na przeszklone ściany, które oprócz lepszego rozprowadzenia światła wewnątrz zagwarantują także optyczne powiększenie przestrzeni.

 

2. Kolorystyka

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na nasz komfort w danym miejscu jest odpowiednio dopasowana do niego kolorystyka. Najlepszym wyborem będą odcienie neutralne – szczególnie w miejscach, przeznaczonych wyłącznie pracy biurowej. Dzięki temu będzie można uniknąć rozproszenia przez zbyt mocne kontrasty kolorystyczne w otoczeniu.

 

3. Plan funkcjonalny

Czynnik ten wpływa na ostateczny wygląd wnętrza biura oraz jego wyposażenie. Plan funkcjonalny jest często określany jako jedno z większych wyzwań projektowych – dzieje się tak ponieważ zaprojektowana przestrzeń biurowa jest pewnego rodzaju wizytówką firmy. To właśnie tutaj dochodzi do spotkań z klientami i inwestorami, a także dyskutowane i realizowane są wszystkie pomysły. Dlatego też projekt wnętrza biura powinien być przemyślany od A do Z, aby mógł zapewnić jak największy komfort podczas pracy. Z tego powodu, przy opracowywaniu koncepcji przestrzeni biurowej plan funkcjonalny jest uwzględniany jeszcze przed przystąpieniem do realizacji projektu poszczególnych elementów wyposażenia.

 

4. Wydzielone przestrzenie

To następna rzecz która jest uwzględniana w projektach przestrzeni biurowych – stanowi obowiązkowy element, którego nie może zabraknąć. Co wchodzi w jej zakres? To przede wszystkim tzw. open space oraz strefy gastronomiczne. Zadaniem dla projektantów w tym przypadku jest stworzenie strefy oddzielonej od reszty biura która zagwarantuje komfort pracownikom.

 

Na koniec należy wspomnieć, iż przestrzenie biurowe należy także sprawdzić pod kątem obowiązujących przepisów BHP, które powinny zostać uwzględnione już na etapie prac projektowych.