Skip to main content

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ SKLEPÓW

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ SKLEPÓW

Projektowanie wnętrz sklepów w dużej mierze polega na zrozumieniu tego, czego klient oczekuje od punktu handlowego. Przed rozpoczęciem tworzenia projektu należy wykonać analizę danego miejsca by jak najlepiej dopasować układ funkcjonalny do projektowanej przestrzeni a dopiero później wykreować ciekawy i oryginalny design, który przyciągnie klientów. Zupełnie inne oczekiwania warto uwzględnić podczas prac nad wnętrzem sklepu spożywczego, a inne przy projektowaniu sklepu odzieżowego. Kiedy zastanowimy się co jest istotne dla danego typu przestrzeni, otrzymamy zupełnie różne priorytety, którymi jednak będziemy mogli kierować się w czasie pracy.

Projekt sklepu powinien być poprzedzony wizytą na miejscu inwestycji. To bardzo istotny krok który pozwoli projektantowi czy też architektowi na rozejrzenie się po inwestycji i okolicy, która także może posłużyć za inspirację na etapie realizacji koncepcji. Podczas tej wizyty projektant może także wykonać dokumentację techniczną, pozwalającą mu przenieść wymiary rzeczywiste obiektu do programu komputerowego, w którym następnie będzie mógł wykonać model 3D.

Kiedy model jest gotowy może rozpocząć się właściwa aranżacja wnętrza sklepu. Etap ten pozwala na stworzenie unikalnej kompozycji dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Powinien jednak zostać poprzedzony analizą asortymentu oraz powierzchni sklepu, dzięki temu będzie można sporządzić tzw. layout czyli plan projektowanej przestrzeni i przedstawienie go w formie graficznej poprzez wizualizacje danej przestrzeni (zarówno jako widok 2D z góry, jak i 3D).

Podczas aranżacji sklepu bardzo ważny jest jego merchandising, który odpowiada za m.in. rozmieszczenie asortymentu, atmosferę sklepu, opracowanie stref wejściowych/wyjściowych czy też oświetlenie. Projektowanie stoisk handlowych wymaga bardzo dokładnej analizy oraz przemyślenia sposobu w jaki chcemy aby sklep zachęcał do odwiedzin oraz by był funkcjonalny. Podczas projektowania należy przewidzieć wiele scenariuszy np. kiedy projektowany przez nas sklep znajduje się w okolicy gdzie znajduje się co najmniej kilka podobnych obiektów, na dodatek oddalonych od siebie o parę metrów (takie zjawisko często towarzyszy nam w ścisłych centrach miast). Wówczas należy zadbać o odpowiednią reprezentację graficzną jak i design, który przyciągnie klienta pod wpływem impulsu. Nie od dziś wiadomo, iż ludzie kupują częściej wzrokiem dlatego też kiedy zadbamy o odpowiednie oznakowanie zewnętrzne i wyeksponowanie towarów poprzez ekspozycje, będziemy w stanie przyciągnąć więcej klientów – a co za tym idzie trafić do szerszego grona odbiorców.  

Jednak to nie wszystko, gdyż na projekt wnętrza sklepu składa się jeszcze kilka innych czynników takich jak:

1.  Technologiczny projekt sklepu.

Są to niezbędne dokumenty, potrzebne podczas otwierania inwestycji (np. takich jak. obiekty gastronomiczne, gabinety lekarskie i sklepy), a także ich reorganizacji. Dają one podstawę do uzyskania niezbędnych pozwoleń tj. z zakresu higieniczno-sanitarnego, BHP, ppoż lub weterynaryjnego. Kiedy uzyskamy pozytywne opinie tych instytucji możemy przystąpić do prac.

2.  Rozplanowanie poszczególnych stref w sklepie.

Ten krok pozwala na wybór odpowiedniego rozplanowania funkcjonalnego w sklepie, spośród kilku koncepcji z uwzględnieniem oraz wydzieleniem odpowiednich sektorów i wyznaczeniem stref sprzedaży.

3.  Opracowanie projektu wewnętrznego sklepu.

Moment, który jest zawsze jednym z najdłużej trwających etapów projektowych. To właśnie teraz powstają projekty zabudowy ścian, spersonalizowane meble, dekoracje. Wybierane zostają różne zestawienia kolorystyczne oraz materiałowe by móc wykonać kilka wariantów, spośród których zostanie wybrany ostateczny wygląd projektu.

4.  Projekt oświetlenia.

 

5.  Opracowanie projektów dla firm zajmujących się usługami remontowymi/wykończeniowymi.

Pozwala to na przyśpieszenie prac wykończeniowych, w dokumentacji zostają uwzględnione wszelkie zmiany, rozmieszczenie elektryki jeżeli uległo zmianie, zaznaczenie elementów do wyburzenia itp. Dzięki temu ekipa remontowa może przyjąć odpowiednio wcześniej niektóre rozwiązania jakie będą musieli wdrożyć podczas pracy. Dzięki takiej dokumentacji będzie można wykonać również specjalnie zaprojektowane meble i elementy wykończenia.

6.  Kosztorys.

Pozwala on na oszacowanie potrzebnych środków ale także daje wgląd w to, czy projekt w danej formie może zostać zrealizowany czy też nie. Dobry kosztorys daje możliwość rozeznania oraz opracowania projektu w takiej technologii, która finalnym wyglądem nie będzie odbiegać od wizualizacji opartych na wcześniejszych ustaleniach.

7.  Koordynacja prac na każdym etapie realizacji inwestycji.

?>