Skip to main content

Projektowanie wnętrz mieszkań

Pierwsze pytanie, na które warto odpowiedzieć jest: na czym polega aranżacja wnętrz mieszkań? Przede wszystkim projektowanie wnętrz mieszkań jest to proces, w trakcie którego skupiamy się na różnych opcjach i sposobach zagospodarowania danej przestrzeni tak, by uzyskać jak największy komfort użytkowania i satysfakcję płynącą z designu naszej wymarzonej przestrzeni.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, i tak właśnie podchodzą do tego projektanci wraz architektami wnętrz. Nie zamykają się na obecną bryłę i układ mieszkania. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia mogą zaproponować nowy układ oparty na wyburzeniu obecnych ścian działowych które nie wpływają na konstrukcję mieszkania, natomiast pozwolą na zwiększenie np.: strefy dziennej, łącząc ją z kuchnią, która wcześniej była zupełnie osobnym pomieszczeniem.

Wiesz jak działamy?

Projekty wnętrz mieszkań – proces projektowy


Krok 1

Spotkanie z klientem

Moment, kiedy architekci i projektanci starają się zebrać jak najwięcej cennych dla nich informacji m.in.: styl jaki będzie dominował we wnętrzu, omówienie inspiracji, które chcielibyśmy wcielić do naszego mieszkania oraz budżet przeznaczony na realizację projektu. To jak i wiele innych rzeczy pozwoli projektantowi przystąpić do realizacji koncepcji układu funkcjonalnego jak i wyglądu wnętrza.


Krok 2

Inwentaryzacja na inwestycji projektowej

Gdy rozmowy wstępne zostaną zakończone następuje czas na wizytę architektów w mieszkaniu, celem sporządzenia dokumentacji technicznej z uwzględnieniem wymiarów poszczególnych pomieszczeń wraz z rozkładem wszystkich instalacji w mieszkaniu. Pozwala to na sporządzenie szczegółowego modelu w programach 2D i 3D, gdzie w odpowiednich miejscach zostaną zaznaczone elementy możliwe do zmiany aranżacji, jak i te które ze względu na rozkład wcześniej wspomnianych instalacji są niemożliwe do zmiany. To dość istotny etap ponieważ, umożliwi przygotowanie różnych układów funkcjonalnych mieszkania, które mogłyby zostać zrealizowane we wnętrzu.


Krok 3

Prezentacja koncepcji

Po inwentaryzacji i porządzeniu podstawowych modeli przestrzennych w programach przychodzi czas na zrealizowanie kilku koncepcji projektowych, które są następnie przedstawiane klientowi. To moment w którym inwestor podejmuje decyzje w oparciu o sugestie projektanta odnośnie wyboru tego jednego, najlepszego układu na którym zostaną w dalszej kolejności przeprowadzone dalsze działania projektowe.


Krok 4

Prace nad szczegółowym modelem 3D

Etap podczas, którego są wybierane meble, kolorystyka, materiały użyte do realizacji projektu a także dodatki wraz z wyposażeniem. Wstępny zarys wnętrza nabiera teraz szczegółowości i realizmu. W programach 3D tworzona jest kompozycja umożliwiająca tworzenie fotorealistycznych wizualizacji mających na celu jak najlepsze zilustrowanie danej przestrzeni, by klient mógł zobaczyć projektowaną przestrzeń w całej okazałości.


Krok 5

Projekt finalny

Kiedy główny model spełni oczekiwania klienta, do projektu wprowadzane są ostanie zmiany oraz zostaje sporządzona dokumentacja techniczna, niezwykle przydatna, a czasami wręcz niezbędna podczas realizacji. Dodatkowo przedstawiany jest kosztorys oraz sporządzona lista z ofertami dla poszczególnych elementów wyposażenia zawartych w projekcie. Pozwala to na wybór odpowiednich sklepów i dostawców, z których usług warto skorzystać.