Skip to main content

Architektura wnętrz – projkektowanie hoteli

Projektowanie wnętrz hoteli 

Aranżacja wnętrz w hotelu to zadanie bardzo złożone, które warto przemyśleć we współpracy z profesjonalnymi studiami projektowymi zajmującymi się tego typu usługami. Decydując się na ich pomoc mamy pewność, iż osoby które na co dzień mają styczność z architekturą, fachowo nam doradzą oraz zaprojektują przestrzeń, którą przyszli goście hotelowi zapamiętają i z chęcią będą chcieli do niej wrócić w przyszłości. 

Przez hotelowe wnętrza przewijać się będzie wiele klientów, dlatego warto zadbać o odpowiednie materiały gwarantujące wysoką trwałość, a także należy pamiętać o eleganckim i uniwersalnym wyglądzie, który zapewni komfort i będzie przy tym przytulny. To bardzo istotne, gdyż po części to właśnie styl w jakim jest utrzymane wnętrze przyciąga sporą część klientów, którzy nie stawiają na lokalizację, ale na niepowtarzalny klimat panujący w danym miejscu.

Aranżacja wnętrz hotelowych 

Na czym polega aranżacja wnętrz hotelowych? Przede wszystkim należy określić styl w jakim chcemy aby wykończona została zaprojektowana przestrzeń. Dopiero wtedy będzie można zacząć rozplanowanie wyposażenia, projektowanie mebli, wybór dodatków, kompozycję przestrzeni wspólnych/restauracyjnych czy też rekreacyjnych. Jest to istotny krok, który należy zrealizować w pierwszej kolejności, pozwoli to architektowi wnętrz by przygotować projekt dopasowany do naszych potrzeb. 

Aranżacja wnętrz w hotelu dzieli się na kilka etapów. Pierwszy to planowanie. Na tym etapie mamy okazję przeanalizować układ pomieszczeń, ich funkcje, powiązania pomiędzy poszczególnymi strefami oraz z otoczeniem. To czasochłonny proces, natomiast w efekcie otrzymujemy bazę pod dalszą część projektową. Podstawę, która zawiera wszelkie wskazówki, będące dla nas później pomocą podczas projektowania m.in. mebli bądź elementów wyposażenia. 

Analizując daną przestrzeń będziemy mogli wyciągnąć wnioski, pomocne przy doborze kolorystyki we wnętrzu. Kiedy przeprowadzimy analizę usytuowania względem stron świata unikniemy tworzenia ciemnych, przytłaczających przestrzeni, które nie będą komfortowe natomiast uzyskamy jasne i przyjazne środowisko zapraszające do przebywania w nim. 

Kolejnym etapem jakiego wymaga aranżacja hotelu, jest wybór odpowiednich mebli. To wymagający proces, który polega na przeanalizowaniu obszernej bazy produktów różnych producentów, oraz materiałów z których będziemy mogli wykonać meble na wymiar według autorskiego projektu biura projektowego. Podczas tego etapu nie należy się śpieszyć. Przede wszystkim należy pamiętać iż w przypadku wnętrz hotelowych mamy do czynienia z dużą rotacją klientów. To wymaga od nas doboru jak najlepszych komponentów, które będą trwałe gwarantując przy tym długą i bezproblemową eksploatację. Warto wspomnieć, iż decydując się na zlecenie wykonania projektu przez biuro projektowe, krok ten jest praktycznie niezauważalny, gdyż to właśnie projektanci sami zaproponują nam odpowiednie materiały i wyposażenie w oparciu o wcześniejsze doświadczenie z tego typu projektami. 

Wyposażenie pokoi w pierwszej kolejności powinno być uwarunkowane funkcjonalnością, dopiero później designem, to samo dotyczy samego projektu wnętrza. Pokój hotelowy powinien być miejscem w którym dostępna jest przestrzeń do odpoczynku, dlatego też warto jest ograniczyć ilość mebli jakie się w nim pojawią. 

Co zawiera projekt wnętrza hotelowego?

Wiemy już co w dużej mierze składa się na aranżacja hoteli, natomiast teraz warto zastanowić się co zawiera projekt wnętrza hotelu z praktycznej strony? Przede wszystkim są to elementy takie jak: plan funkcjonalny, w tym rysunki oraz rzuty wykonane w technice komputerowej, ukazujące rozmieszczenie wyposażenia w projektowanym wnętrzu. 

Kolejnym elementem jest model 3D, za jego pośrednictwem prezentowane są wszelkie pomysły na wyposażenie danego wnętrza, a w późniejszym etapie pozwala na wykonanie wizualizacji, które oddają w sposób niezwykle realistyczny przestrzeń z uwzględnieniem odpowiednich materiałów i kolorystyki. Jest to bardzo ogromna zaleta, którą możemy uświadczyć korzystając z pomocy doświadczonych projektantów. Dzięki takim modelom komputerowym oraz wizualizacjom klient ma możliwość ujrzenia przestrzeni w różnych opcjach kolorystycznych, ale także w kilku wariantach funkcjonalnych. Może zaobserwować przy tym relacje i powiązania poszczególnych elementów z całością hotelu: 

  • Gotowy projekt wszystkich stref wewnątrz hotelu czyli przestrzeni wspólnych, holi, lobby, części restauracyjnej: rekreacyjnej oraz pokoi z rozrysowanym planem wszystkich pomieszczeń. 
  • Pełną dokumentację techniczną, która pozwoli na wykonanie mebli na wymiar oraz pomoże podczas prac remontowo – wykończeniowych. 

To wszystko składa się na wyjątkowy i uniwersalny projekt skrojony na miarę, idealnie wpisujący się w nasze założenia jak i budżet, którym dysponujemy. Dodatkowo, indywidualny projekt wnętrza hotelu gwarantuje nam satysfakcję i pozwala osiągnąć przestrzeń spójną, dobrze wpływającą na samopoczucie klientów jak i personelu, który będzie miał optymalne warunki do pracy.